10 stycznia 2022

Międzynarodowy Projekt „Czytam z Klasą” – lekturki spod chmurki

Dzieci świetlicowe z klasy II b i III c zakończyły realizację pierwszego modułu w projekcie „Czytam z Klasą” lekturki spod chmurki.

Jako lekturę wybraliśmy książkę „Nela  i Tajemnice Oceanów” z serii Nela mała Reporterka.

Lektura bardzo spodobała się dzieciom, które ochoczo zabrały się do realizacji zadań.

Na początku przystąpiliśmy do uzupełniania Lekturników. Dzieci zaprojektowały własne strony tytułowe (pokolorowały okładki według własnych pomysłów) wypełniły poszczególne strony Lekturnika (podpisały się oraz uzupełniły strony związane z przeczytaną pierwszą lekturą).

Naszym kolejnym zadaniem było wykonanie zakładek do książek, nawiązujących do przeczytanej lektury. Dzieci wykazały się ciekawymi pomysłami i niezwykłą kreatywnością. Następnie w parach lub w grupach dzieci przygotowały własne gry planszowe związane z treścią lektury, a następnie w nie zagrały.

Zrealizowaliśmy także drugie obowiązkowe zadanie na podstawie scenariusza „Podróże małe i duże”. Na początku wysłuchaliśmy opowiadania „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie” i odpowiedzieliśmy na pytania do tekstu.

Stworzyliśmy własne biuro detektywistyczne. Uczniowie na karcie pracy rysowali rysopis poszukiwanego. Poszukiwanym była osoba wykonująca zawód reportera/reporterki. Dzieci opisywały wygląd tej osoby na podstawie własnej wiedzy oraz dostępnych materiałów.

Następnie dzieci zostały wprowadzone do aplikacji „Miasto zawodów”. Dzięki niej uczniowie poznali różne zawody, specyfikę zawodów, istotne wymagania i umiejętności oraz przykładowe ścieżki kariery.

Na koniec każde dziecko wypełniło kartę samooceny pracy.